Masaya Servis Markaları için En İyi 5 POS Özelliği

Son yıllarda satış noktası sistemleri, müşteri talebindeki sürekli değişikliklere uyum sağlamak zorunda olan bir restoran markasının kullanabileceği en önemli ve yüksek teknolojili çözümlerden biri haline geldi. Geçmişte POS çözümleri, sınırlı kullanımlı bir yazarkasa işlevi görecek ve iki hedefi gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştı: sipariş almak ve nakit akışını yönetmek. Eski satış noktası olarak da adlandırılan bu eski sistemler, diğer çözümlerle entegre olmayı ve birden fazla hizmet konumunda sorunsuz bir şekilde ölçeklendirmeyi zorlaştıran açık bir API ekosisteminden yoksun oldukları için sınırlı işlevselliğe sahipti. Ancak son teknolojik gelişmelerle birlikte modern POS sistemlerinin amaçlanan amacın çok ötesine geçmesi ve bir markanın günlük operasyonlarının neredeyse her alanında yardımcı olması bekleniyor.

Özellikle masa servisi markaları için POS sistemi ve son teknolojik gelişmeler, müşterilere hizmet verme ve onları memnun etme konusunda yepyeni bir dünyanın kapılarını açmıştır. POS teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte bulut tabanlı hizmetler, temassız ödeme seçenekleri, envanter yönetimi özellikleri, kurumsal düzeyde raporlama ve yalnızca müşteri ve çalışan deneyimlerini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda operasyonları yeni boyutlara yükseltmek için entegre edilebilen mutfak görüntüleme sistemleri geldi.

Bulutla Alanı Azaltın

Modern POS sistemlerinde devrim yaratan bir özellik bulutturveya başka bir deyişle internet. Bulut, POS çözümlerinin sınırsız miktarda müşteri verisi toplama ve depolama, hizmetin hızını ve doğruluğunu artırma ve birden fazla çözüm ve satıcıyla sorunsuz entegrasyon için açık API platformları oluşturma gibi kritik operasyonel görevleri gerçekleştirmesine ve geliştirmesine olanak tanıdı. Bulutun POS çözümlerine eklenmesi, yalnızca ölçeklenebilirliği desteklediği için değil, aynı zamanda mobilitenin ve elde taşınan POS çözümlerinin kullanımının kapısını açtığı için masa servisi restoran markaları için devrim niteliğindeydi. Bulut tabanlı hizmetler sayesinde restoran işletmecileri, operasyonları aksatmadan tüm hizmet noktalarında POS’u sorunsuz bir şekilde uygulayabiliyor, sınırsız miktarda operasyonel veri depolayabiliyor ve yazılıma internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişebiliyor.

Daha Güvenli ve Kolay Ödeme Yöntemleri Sağlayın

Masa servisi operatörlerinin deneyimlediği son trendlerden biri, modern tüketicilerin alışveriş yaparken rahatlığa öncelik vermesidir. Kullanım kolaylığının önemi artmaya devam ederken, çoğu tüketici tercih ettikleri geleneksel ödeme yöntemlerinden  temassız ödeme seçeneklerine geçiş yapmış durumda . 2020 MasterCard Araştırmasına göre  Temassız ödeme seçeneklerini kullanan tüketicilere bakıldığında ankete katılanların %79’u, işlemler sırasında geleneksel ödemelerden temassız ödeme seçeneklerine geçiş yaptıklarını belirtti. Çoğu tüketicinin temassız ödeme seçeneklerine geçmesinin nedeni, bunların kredi kartı kaydırma ve nakit ödeme gibi geleneksel ödeme yöntemlerinden çok daha hızlı ve kullanışlı olmasıdır. Temassız ödeme seçenekleriyle tüketiciler, bir işlem için gereken para üstü miktarını tam olarak bulmak için ceplerini karıştırmak veya kredi kartlarını okutup dolandırıcılık faaliyetlerini riske atmak yerine, NFC (yakın alan iletişimi) ödeme işlemcisinin yakınında tercih ettikleri ödeme yöntemine dokunabilirler. . NFC ödeme işlemcileri veya dokun ve git, yalnızca işlem sürecini basitleştirmekle kalmadı, aynı zamanda temassız ödeme seçeneklerinin kart sahiplerini dolandırıcılık risklerine, kredi kartı hırsızlığına ve bilgisayar korsanlarının sahte kart okuyucuları ve RFID tarayıcıları gibi kredi kartı bilgilerini ele geçirmeye çalıştığı diğer yollara karşı koruyarak bunu güçlendirdi. Temassız ödeme seçenekleri alışveriş yaparken yeni norm haline geldi ve masaya servis yapan markaların bu ödeme yöntemlerini misafirlerine sunması zorunlu hale geldi.

Envanteri Teslimattan Hazırlamaya Kadar Takip Edin

Envanter, herhangi bir restoran markası için tartışmasız en büyük bütçedir. Bir restoran markasının gelirinin yaklaşık %40’ı stok bütçesine gittiğinden   , operatörlerin envanter seviyelerini her zaman takip edebilecek ve yönetebilecek doğru çözümleri bulması gerekmektedir. Teslimattan hazırlığa kadar envanter seviyelerini takip etmek için markaların kullanabileceği harika bir POS özelliği tablosu hizmeti,  envanter yönetimi çözümleridir. Doğru envanter yönetimi çözümü, operatörlerin envanter stoğunu net bir şekilde görmesine ve menü öğeleri konuklar tarafından sipariş edildikçe envanter seviyelerini gerçek zamanlı olarak otomatik olarak ayarlamasına olanak tanır. Envanter yönetimi çözümleri yalnızca gıda israfıyla mücadelede yardımcı olmak için değil, aynı zamanda masa servisi operatörlerinin hangi stoğun kaldığını, neye ihtiyaç duyulduğunu ve bir sonraki envanter teslimatının ne zaman planlanması gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Mutfak Teşhir Sistemleriyle Ön ve Arka Çalışanları Birleştirin

Restoran personeli arasındaki doğru iletişim, bir masa servisi markasının başarısı için çok önemlidir ancak başarılması zor olabilir. Masaya servis yapan restoranlar, evin ön ve arka çalışanları arasındaki iletişimi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için POS ekosistemlerine mutfak teşhir sistemleri uygulayabilir. Mutfak teşhir sistemleri veya KDS’ler, yanlışlıkları ve verimsizlikleri azaltmanın yanı sıra, misafir yemeklerini sipariş edildiği anda anında görüntüleyerek üretkenliği artırır. Bu, misafirlerin her yemekten sonra memnun kalması için tüm siparişlerin hızlı bir şekilde iletilmesini ve doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlar.

Operasyonlara Özel Eyleme Geçirilebilir Görüşler Alın

Servis operatörlerinin göz önünde bulundurması gereken bir diğer gerekli POS özelliği tablosu  veri yönetimi çözümleridir. Veri yönetimi çözümleri, 3. taraf satıcıların çözümleri de dahil olmak üzere mevcut çözümlerden bilgi ve veri toplayarak operatörlere ilgili raporları sağlar, böylece trendleri ve sorunları gerçek zamanlı olarak tespit edebilirler. Bu raporlar müşteri talebini, en popüler ve en az popüler menü öğelerini, günlük finansal verileri ve KPI’ları vurgulayabilir, böylece operatörler beklentilerin üstünde mi yoksa altında mı performans gösterdiklerini bilirler. Doğru POS, bir restoran ile misafirleri arasına hiçbir şeyin girmemesini sağlamak için operatörlere tek bir düğmeye basarak önemli bilgiler sunabilmelidir. Kurumsal POS raporlaması sayesinde masa servisi markaları, günlük operasyonlara ilişkin eksiksiz ve kapsamlı bir anlayış kazanabilir, müşterilerinin taleplerini ve daha fazlasını almak için onları neyin motive ettiğini ortaya çıkarabilir.

Masaya servis yapan restoranınızda doğru POS sistemini uygulamak oyunun kurallarını değiştirebilir. Doğru POS’u bulmak ne kadar önemliyse, sistemin işlevselliğinin çeşitli günlük operasyonel görevlere yardımcı olabilmesini sağlamak da aynı derecede önemlidir. Doğru POS’un yanı sıra doğru sistem entegrasyonlarıyla masa servisi markaları operasyonlarını geliştirebilir ve inanılmaz müşteri ve çalışan deneyimleri yaratabilir.

Favori masa servisi markalarımızdan bazılarını güçlendiren çözümler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?  Daha fazlasını öğrenmek için NEVPOS.com adresinden bizi ziyaret edin   veya  bugün bir demo talep edin !